zadzwoń

lub zapytaj online


Jesteś tu: Badanie USG

Badanie USG

  Nieinwazyjna, metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Badanie oceni kształt, wielkość i położenie, a także powierzchnię i wnętrze narządu czy przestrzeni anatomicznej i ewentualne ich patologie (zmienione obszary najczęściej inaczej odbijają ultradźwięki niż otoczenie).
Zasugeruje, czy proces nowotworowy jest złośliwy, czy łagodny. Umożliwia odkrycie stanów zapalnych, zwyrodnieniowych czy nowotworowych. Nie boli, nie ma efektów ubocznych.
Trwa zaledwie kilkanaście minut i pozwala uzyskać obraz w czasie rzeczywistym.
Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej na granicy ośrodków,
przy założeniu stałej prędkości fali w różnych tkankach równej 1540 m/s. Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Odbite bądź pochłonięte falesą na monitorze odpowiednio szare lub czarne, to dzięki temu możemy zobaczyć zarys wewnętrznego narządu. W ultrasonografii medycznej wykorzystywane są częstotliwości z zakresu od około 2 do 50 MHz. Fala rozchodzi się akustycznie w ciele ludzkim i między innymi ulega odbiciu. Część fali odbitej na granicy dwóch ośrodków o różnej oporności akustycznej jest źródłem informacji
o tym, jaki jest stan danego narządu lub danej przestrzeni u osoby badanej. By jak najdokładniej zobrazować poszczególne narządy (na przykład przełyk, żołądek, odbytnicę czy pochwę), bada się je innym rodzajem sondy.
Usg trwa zwykle około kilkunastu minut. Pacjent przybiera odpowiednią pozycję, zasugerowaną przez badającego , wówczas pokrywa się głowicę aparatury żelem do usg i przesuwa nią po ciele badanej osoby, by obejrzeć narządy wewnętrzne. Nieprzyjemny może być tu tylko zimny żel i ucisk z jakim napiera się głowicą na części ciała. Osoba badana podczas usg musi kilka razy nabierać i zatrzymywać na jakiś czas powietrze w płucach, według zaleceń badającego. Jeśli podczas badania odczuwa się ból, należy natychmiast powiadomić o tym osobą badającą.

Proponowane badania:
 1.     USG tarczycy
 2.     USG piersi
 3.     USG tkanki tłuszczowej
 4.     USG cellulitu
 5.     USG stłuszczenia wątroby
 6.     USG nerek
 7.     USG pęcherzyka żółciowego
 8.     USG tętnic szyjnych
 9.     USG tętnic kończyn górnych
 10.     USG tętnic kończyn dolnych
 11.     USG żył kończyn górnych
 12.     USG żył kończyn dolnych
 13.     USG stawów biodrowych
 14.     USG stawów kolanowych
 15.     USG stawów skokowych
 16.     USG stawów barkowych
 17.     USG stawów łokciowych
 18.     USG stawów nadgarstka