zadzwoń

lub zapytaj online


Jesteś tu: Badanie zatok

Badanie zatok

Badanie jest nieinwazyjne.
Nie wymaga specjalnego przygotowania.
Zapalenie zatok często towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych lub alergicznym nieżytem nosa.
Wewnątrz przestrzeni powietrznych gromadzi się wydzielina z nosa na skutek zaburzenia naturalnego procesu oczyszczania z zanieczyszczeń mechanicznych.
Śluz zamiast spływać do jamy nosowej w wyniku aktywności rzęsek zaczyna zalegać w zatokach. Zastój ten może prowadzić do wtórnego nadkażenia bakteryjnego, zwykle przez bakterie Staphylococcus i Haemophilus.
Głównym objawem zapalenia zatok jest uczucie rozpierania i ból. . Może występować w okolicy czołowej (zapalenie zatok czołowych), potylicznej (zapalenie zatoki klinowej) lub gałek ocznych (zapalenie zatok sitowych). Dolegliwościom bólowym towarzyszy trudności w oddychaniu, który może ściekać po tylnej ścianie gardła. Wydzielina może mieć charakter surowiczy, śluzowy i ropny.
Ze względu na ryzyko powikłań i przejścia choroby w stan przewlekły zapalenia zatok nie należy lekceważyć!
Ból głowy i gałek ocznych może być spowodowany zapaleniem zatok szczękowych, zaś przewlekłe zapalenie zatok może być spowodowane obecnością polipa.
Kolejną przyczyną mogą być bóle migrenowe, które mogą się charakteryzować tzw. objawami zwiastunowymi - m.in. błyskami przed oczami, gwiazdkami.

Proponowane badania:
  1. Badanie na obecność cysty/polipa w zatokach
  2. Badanie na pogrubienie śluzówki w zatokach
  3. Badanie na obecność wydzieliny w zatokach
  4. Badanie na nosicielstwo paciorkowca typu A
  5. Badanie na obecność wirusa grypy A i B